SPORTS


Rio Olympic Games set for opening ceremony

A+ A

Baku, August 5, AZERTAC

The 2016 Olympic Games officially start in Rio on Friday with the opening ceremony at the Maracana Stadium.

Azerbaijan`s hopes will be pinned on 56 athletes who will contest medals in 18 sports, of which four - triathlon, archery, cycling and canoe slalom - are new for the country.

Thirty-six of this squad will compete in their first Olympic Games.

Three Azerbaijan referees will officiate in the Games in the wrestling, gymnastics and boxing tournaments. The Azerbaijani team also includes 34 coaches, six doctors, physiotherapists and technicians.

The opening ceremony of the Olympic Games starts 03:00 in Baku time. Boxer Teymur Mammadov is the flag-bearer of Azerbaijan. Brazilian football legend Pele is expected to light the Olympic flame.

The following is the squad of Azerbaijan at the Olympics:

       

Full name Events

Hanna Skydann Athletics Women's hammer throw (101kg)

Rufat Huseynov Boxing Men's Light Fly (46-49kg)

Boris Krillov Swimming Men's 200m Backstroke (75kg)

Javid Chalabiyev Boxing Men's Bantam (56kg)

Rustam Orujov Judo Men (73kg)

Nijat Shikhalizade Judo Men (56kg)

Elmar Gasimov Judo Men (100kg)

Fatima Alkaramova Swimming Woen's 100m Backstroke (60kg)

Mahammadrasul Majidov Boxing Men's Super-Heavy (+91kg)

Boris Yotov Rowing Men;s Double Sculls (93kg)

Parviz Baghirov Boxing Men's Welter (69kg)

Evans Kiplagat Athletics Men Marathon (60kg)

Rasul Chunayev Wrestling Men's Greco-Roman (66kg)

Rostyslav Pevtsov Triathlon Men (74kg)

Patimat Abakarova Taekwondo Women (49kg)

Hayle Ibrahimov Athletics Men's 5000m (58kg)

Teymur Mammadov Boxing Men's Light Heavy (81kg)

Albert Selimov Boxing Men's Light (60kg)

Sabina Mikina Fencing Women's Sabre Individual (51kg)

Haji Aliyev Wrestling Men's Freestyle (57kg)

Jamaladdin Magomedov Wrestling Men's Freestyle (125kg)

Mammadali Mehdiyev Judo Men (90kg)

Sharif Sharifov Wrestling Men's Freestyle (86kg)

Rovshan Bayramov Wrestling Men's Greco-Roman (59kg)

Nazim Babayev Athletics Men's Triple Jump (74kg)

Maksym Averin Cycling Road Men's Race (75kg)

Orkhan Safarov Judo Men (60kg)

Lorenzo Sotomayor Collazo Boxing Men's Light Welter (64kg)

Elvin Mamishzada Boxing Men's Fly (52kg)

Kamran Shaakhsuvarly Boxing Men's Middle (75kg)

Yana Alekseevna Boxing Women's Light (57-60kg)

Ushangi Kokauri Judo Men (+100kg)

Khetag Gozumov Wrestling Men's Freestyle (97kg)

Yuliya Ratkevich Wrestling Women's Freestyle (58kg)

Jabrayil Hasanov Wrestling Men's Freestyle (74kg)

Mariya Stadnik Wrestling Women's Freestyle (48kg)

Farida Azizova Taekwondo Women (67kg)

Olena Pavlukhina Cycling Road Women's Road Race (68kg)

Milad Beigi Harcegani Taekwondo Men (80kg)

Toghrul Asgarov Wrestling Men's Freestyle (65kg)

Natalya Sinishin Wrestling Women's Freestyle (53kg)

Ruslan Lunev Shooting 25m Rapid Pistol Men

Shooting 10m Rapid Pistol Men (80kg)

Samad Ahmed Tahmasebi Wrestling Men's Greco-Roman (85kg)

Radik Isaev Taekwondo Men (+80kg)

Petro Pakhnyuk Artistic Gymnastics Men

Artistic Gymnastics Men's Floor Exercise

Artistic Gymnastics Men's Vault

Artistic Gymnastics Men's Parallel Bars

Artistic Gymnastics Men's Horizontal Bar

Artistic Gymnastics Men's Rings

Artistic Gymnastics Men's Pommel Horse

Artistic Gymnastics Men's Individual All-Around (64kg)

Elvin Mursaliyev Wrestling Men's Greco-Roman (75kg)

Sabah Shariati Wrestling Men's Greco-Roman (130kg)

Olga Ismayilova Cycling Track Women's Sprint

Cycling Track Women's Keirin (71kg)

Oleg Stepko Artistic Gymnastics Men

Artistic Gymnastics Men's Floor Exercise

Artistic Gymnastics Men's Vault

Artistic Gymnastics Men's Parallel Bars

Artistic Gymnastics Men's Horizontal Bar

Artistic Gymnastics Men's Rings

Artistic Gymnastics Men's Pommel Horse

Artistic Gymnastics Men's Individual All-Around (55kg)

Jure Melgic Canoe Slalom Kayak (K1) Men (80kg)

Inna Osipenko-Rodomska Canoe Sprint Women's Kayak Single 200m

Canoe Sprint Women's Kayak Single 500m (63kg)

Duranda Marina Rhythmic Gymnastics Individual All-Around (51kg)

Abdulkadir Abdullaev Boxing Men's Super-Heavy (+91)

Vlentin Demyonenko Canoe Sprint Men's Kayak Single 200m

Olga Senyuk Archery Women

© Content from this site must be hyperlinked when used.

FEEDBACK

Fields with * are required.

Please enter the letters as they are shown in the image above.
Letters are not case-sensitive.