SİYASƏT


“Parlament–2010” Seçki Monitorinqi Koalisiyası noyabrın 7-də elektron səsvermənin nəticələrini açıqlamışdır

Bakı, 7 noyabr (AZƏRTAC). Xəbər verdiymiz kimi, “Parlament-2010” Seçki Monitorinqi Koalisiyası “Elektron Hökumət” sisteminin “Elektron səsvermə və ictimai rəyin öyrənilməsi” komponenti vasitəsilə noyabrın 7-də Milli Məclisə seçkilərdə elektron səsvermənin təşkilini həyata keçirmişdir. Bu komponent Azərbaycan Respublikası Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin Məlumat-Hesablama Mərkəzi tərəfindən elan olunmuş müsabiqə nəticəsində Koalisiyanın istifadəsinə verilmişdir.

“Elektron səsvermə və ictimai rəyin öyrənilməsi” komponenti vətəndaşın qeydiyyatda olduğu ərazi üzrə Milli Məclisə seçkilərdə qeydiyyata alınmış namizədlərə elektron səsverməsinə imkan yaratmışdır.

Elektron səsvermə 2010-cu il noyabrın 7-də saat 8:00-dan 19:00-dək www.e-secim2010.az internet ünvanında aparılmışdır.

AZƏRTAC xəbər verir ki, nəticələr səsvermə prosesi başa çatdıqdan dərhal sonra, yəni saat 19-30-da açıqlanmışdır. Bununla bağlı keçirilmiş mətbuat konfransında koalisiyanın əlaqələndiricisi Rasim Şərifli bildirmişdir ki, elektron səsvermənin nəticələrinə görə namizədlər arasında ən yüksək göstəricini 14 saylı Xəzər ikinci seçki dairəsində Əliyeva Mehriban Arif qızı əldə etmişdir - 91,55 faiz.

Respublika üzrə seçki dairələrində deputat mandatı uğrunda mübarizə apararaq qalib hesab olunan digər namizədlərin siyahısı aşağıdakı kimi olmuşdur.

8 saylı Binəqədi birinci seçki dairəsində Əsədov Oqtay Sabir oğlu seçicilərin 75,90 faiz səsini toplayaraq birinci olmuşdur. 9 saylı Binəqədi ikinci seçki dairəsində Cəbrayılov Rəfael Kamil oğlu 63,69 faiz, 10 saylı Binəqədi üçüncü seçki dairəsində Musayev Madər Əliəsgər oğlu 61,56 faiz səs toplamışlar.

11 saylı Qaradağ seçki dairəsindən Vəliyev Ağalar İsrafil oğlu 66,58 faiz, 12 saylı Qaradağ-Binəqədi-Yasamal seçki dairəsindən Zabelin Mixail Yuriyeviç 56,78 faiz səslə irəlidədir.

13 saylı Xəzər birinci seçki dairəsində Əliyev Rauf Asif oğlu seçicilərin 76,49 faiz səsini qazanmışdır.

15 saylı Yasamal birinci seçki dairəsində Hüseynov Etibar 30,69 faiz, 16 saylı Yasamal ikinci seçki dairəsində Məhərrəmov Abel Məmmədəli oğlu 64,02 faiz, 17 saylı Yasamal üçüncü seçki dairəsində Quliyev Ülvi Zahid oğlu 31,72 faiz, 18 saylı Nərimanov-Nizami seçki dairəsində Musabəyov Rasim Nəsrəddin oğlu 33,66, 19 saylı Nərimanov birinci seçki dairəsində Əhmədov Əli Cavad oğlu 62,75 faiz, 20 saylı Nərimanov ikinci seçki dairəsində Əliyev Adil Abış oğlu 51,87 faiz səs əldə etmişlər.

21 saylı Nəsimi birinci seçki dairəsində Mustafayeva Aytən İnqilab qızı 44,05 faiz, 22 saylı Nəsimi ikinci seçki dairəsində Mollazadə Asim Nazim oğlu 47,79 faiz, 23 saylı Nəsimi-Səbail seçki dairəsində Səmədzadə Ziyad Əliabbas oğlu 56,99 faiz səs toplamışlar.

24 saylı Nizami birinci seçki dairəsində Abdullayev Rövnəq İbrahim oğlu 74,65 faiz, 25 saylı Nizami ikinci seçki dairəsində Vəliyeva Sədaqət Süleyman qızı 46,01 faiz, 26 saylı Sabunçu birinci seçki dairəsində Mustafa Fazil Qəzənfər oğlu 50,96 faiz, 27 saylı Sabunçu ikinci seçki dairəsində Salahzadə Qalib Aslan oğlu 57,39 faiz, 28 saylı Sabunçu üçüncü seçki dairəsində Quliyev Eldar Allahyar oğlu 59,60 faizlə irəlidədirlər.

29 saylı Səbail seçki dairəsində Muradov Fuad Rauf oğlu 58,70 faiz, 30 saylı Suraxanı birinci seçki dairəsində Fətəliyeva Sevinc Həbib qızı 64,00 faiz, 31 saylı Suraxanı ikinci seçki dairəsində Quliyev Fərəc İbrahim oğlu 43,95 faiz, 32 saylı Suraxanı üçüncü seçki dairəsində Abıyev Ağacan Qulam oğlu 61,62 faiz, 33 saylı Xətai birinci seçki dairəsində Mirələmov Hüseynbala Fazil oğlu 58,17 faiz, 34 saylı Xətai ikinci seçki dairəsində Əhmədova Gülər Mikayıl qızı 34,00 faiz, 35 saylı Xətai üçüncü seçki dairəsində Ağazadə İqbal Fehruz oğlu 41,48 faiz, 36 saylı Xətai dördüncü seçki dairəsində Seyidov Səməd İsmayıl oğlu 60,60 faiz, 37 saylı Nizami birinci seçki dairəsində (Gəncə) Abbasov Aydın Abbas oğlu 51,95 faiz, 38 saylı Nizami ikinci seçki dairəsində (Gəncə) Hacıyev Asəf Hacı oğlu 46,67 faiz, 39 saylı Kəpəz birinci (Gəncə) seçki dairəsində Fətiyev Xanlar Nuru oğlu 50,00 faiz, 40 saylı Kəpəz ikinci (Gəncə) seçki dairəsində Quliyev Musa İsa oğlu 46,58 faiz, 41 saylı Sumqayıt birinci seçki dairəsində Abdullayeva Leyla Arif qızı 46,00 faiz, 42 saylı Sumqayıt ikinci seçki dairəsində Qasımlı Musa Cəfər oğlu 41,77 faiz, 43 saylı Sumqayıt üçüncü seçki dairəsində Babayev Muxtar Bahadur oğlu 63,85 faiz, 44 saylı Sumqayıt-Abşeron seçki dairəsində Salayev Hacı Hacıbaba oğlu 49,00 faiz, 45 saylı Abşeron seçki dairəsində Alışanov Arif Nizam oğlu 51,28 faiz, 46 saylı Şirvan seçki dairəsində Quliyev Azay Əjdər oğlu 60,31 faiz, 47 saylı Mingəçevir seçki dairəsində Mirzəzadə Aydın Aydın oğlu 53,03 faiz, 48 saylı Yevlax seçki dairəsində Məmmədov İlham Kazım oğlu 62,50 faiz, 49 saylı Yevlax-Mingəçevir seçki dairəsində Hüseynov Əli Məhəmməd oğlu 67,27 faiz, 50 saylı Qobustan-Xızı-Sumqayıt seçki dairəsində Xanlarova Zeynəb Yəhya qızı 53,64 faiz, 51 saylı Qusar seçki dairəsində Badamov Azər Camal oğlu 57,89 faiz, 52 saylı Quba seçki dairəsində Əhmədov Vahid Qazməmməd oğlu 54,05 faiz, 53 saylı Quba-Qusar seçki dairəsində Abramov Yevda Sasunoviç 52,38 faiz, 54 saylı Şabran-Siyəzən seçki dairəsində Süleymanov Tahir Süleyman oğlu 51,43 faiz, 55 saylı Xaçmaz şəhər seçki dairəsində Əşrəfov Zöhrab Əşrəf oğlu 54,93 faiz, 56 saylı Xaçmaz kənd seçki dairəsində Əliyev İlham Əlisəftər oğlu 63,54 faiz səslə irəlidədirlər.

57 saylı Kürdəmir seçki dairəsində Qəribov Fərhad Həsən oğlu 52,53 faiz, 58 saylı Hacıqabul-Kürdəmir seçki dairəsində Hüseynov Rafael Baba oğlu 45,00 faiz, 59 saylı Salyan seçki dairəsində Hüseynov Əliağa İzzət oğlu 64,96 faiz, 60 saylı Salyan-Neftçala seçki dairəsində Ağamalı Fəzail Rəhim oğlu 49,76 faiz, 61 saylı Neftçala seçki dairəsində Rəhimzadə Arif Qafar oğlu 62,21 faiz, 62 saylı Saatlı seçki dairəsindən Əliyev Cəlal Əlirza oğlu 68,00 faiz, 63 saylı Sabirabad birinci seçki dairəsində Osmanlı Ceyhun Yunis oğlu 61,02 faiz, 64 saylı Sabirabad ikinci seçki dairəsində Xəlilov Rüstəm Gülabba oğlu 58,94 faiz, 65 saylı Saatlı-Sabirabad-Kürdəmir seçki dairəsində Əmiraslanov Əhliman Tapdıq oğlu 57,96 faiz, 66 saylı Biləsuvar seçki dairəsində Kazımlı Xanhüseyn Hüseynağa oğlu 57,14 faiz, 67 saylı Cəlilabad şəhər seçki dairəsində Həsənov Malik Əvəz oğlu 74,51 faiz, 68 saylı Cəlilabad kənd seçki dairəsində Kazımov Mirkazım Məhəmməd oğlu 65,54 faiz, 69 saylı Cəlilabad-Masallı-Biləsuvar seçki dairəsində İbrahimli Fəzail Feyruz oğlu 60,88 faiz, 70 saylı Masallı şəhər seçki dairəsində Əliyev Nəriman Əlibala oğlu 55,96 faiz, 71 saylı Masallı kənd seçki dairəsində Axundova Elmira Hüseyn qızı 53,00 faiz, 72 saylı Yardımlı-Masallı seçki dairəsində Rüstəmxanlı Sabir Xudu oğlu 53,75 faiz, 73 saylı Lənkəran şəhər seçki dairəsində Quliyev Rüfət Atakişi oğlu 54,67 faiz, 74 saylı Lənkəran kənd seçki dairəsində Rəcəbli Hadi Musa oğlu 59,38 faiz, 75 saylı Lənkəran-Masallı seçki dairəsində Paşazadə Cavanşir Hümmət oğlu 60,71 faiz, 76 saylı Lənkəran-Astara seçki dairəsində Əsgərov Ziyafət Abbas oğlu 65,31 faiz, 77 saylı Astara seçki dairəsində Cəfərov Aslan Məmmədhüseyn oğlu 55,17 faiz, 78 saylı Lerik seçki dairəsində Məmmədov İqbal Nəriman oğlu 65,71 faiz, 79 saylı İmişli seçki dairəsində Qasımov Əsabil Qarakişi oğlu 57,93 faiz, 80 saylı İmişli-Beyləqan seçki dairəsində Qənizadə Çingiz Aşralı oğlu 53,66 faiz, 81 saylı Beyləqan seçki dairəsində Orucov Ayaz İsmayıl oğlu 68,93 faiz, 82 saylı Ağcabədi seçki dairəsində Rzayev Tahir Musa oğlu 58,82 faiz, 83 saylı Ağcabədi-Ağdam seçki dairəsində Abbasov Aqil Məhəmməd oğlu 63,89 faiz, 84 saylı Füzuli seçki dairəsində Muradova Bahar Əvəz qızı 53,85 faiz, 85 saylı Şamaxı seçki dairəsində Süleymanov Elxan Sirac oğlu 54,00 faiz, 86 saylı İsmayıllı seçki dairəsində Aslanov Novruzəli Davud oğlu 47,86 faiz, 87 saylı Ağsu-İsmayıllı seçki dairəsində Cavadov Ərəstun Nurəddin oğlu 67,65 faiz, 88 saylı Göyçay seçki dairəsində Hacıyev Sabir Kamal oğlu 48,76 faiz, 89 saylı Göyçay-Ağdaş seçki dairəsində Hacıyev Şəmsəddin Hümmət oğlu 49,51 faiz, 90 saylı Ağdaş seçki dairəsində Həmidov Vüqar Rəsul oğlu 31,82 faiz, 91 saylı Ucar seçki dairəsində Məmmədov Elton Arzuman oğlu 60,24 faiz, 92 saylı Zərdab-Ucar seçki dairəsində Əliyeva Jalə Fazil qızı 54,01 faiz səs toplaya bilmişlər.

93 saylı Bərdə şəhər seçki dairəsində Orucov Zahid Məhərrəm oğlu 67,00 faiz, 94 saylı Bərdə kənd seçki dairəsində Baxşəliyeva Gövhər Baxşəli qızı 76,47 faiz, 95 saylı Tərtər seçki dairəsində Alıyev Sahib Eyvaz oğlu 57,50 faiz, 96 saylı Goranboy-Naftalan seçki dairəsində Aslanov Mahir Məhəmmədəli oğlu 59,62 faiz, 97 saylı Goranboy-Ağdam-Tərtər seçki dairəsində Məmmədova Gülçöhrə Hüseyn qızı 62,50 faiz, 98 saylı Şəmkir şəhər seçki dairəsində Qafarova Sahibə Əli qızı 55,26 faiz, 99 saylı Şəmkir kənd seçki dairəsində İbrahimqızı Məlahət 60,87 faiz, 100 saylı Şəmkir-Daşkəsən seçki dairəsində Qurbanlı Mübariz Qəhrəman oğlu 65,12 faiz, 101 saylı Göygöl-Daşkəsən seçki dairəsində Rzayev Rövşən Şükür oğlu 63,64 faiz, 102 saylı Samux-Şəmkir seçki dairəsində Ələsgərov Valeh Feyruz oğlu 58,00 faiz, 103 saylı Gədəbəy seçki dairəsində Hüseynova Sevinc Əmirəhməd qızı 50,79 faiz, 104 saylı Gədəbəy-Tovuz seçki dairəsində Məmmədhəsənov Rafiq Musa oğlu 38,60 faiz, 105 saylı Tovuz seçki dairəsində Paşayeva Qənirə Ələsgər qızı 56,67 faiz, 106 saylı Tovuz-Qazax-Ağstafa seçki dairəsində İsmayılov İlyas Abbas oğlu 50,79 faiz, 107 saylı Qazax seçki dairəsində Vəliyev Əhməd Abdulkərim oğlu 43,00 faiz, 108 saylı Ağstafa seçki dairəsində Cəfərov Nizami Qulu oğlu 64,91 faiz, 109 saylı Balakən seçki dairəsində Aslanova Rəbiyyət Nurullah qızı 55,00 faiz, 110 saylı Zaqatala seçki dairəsində Atayev Hikmət İsmayıl oğlu 48,15 faiz, 111 saylı Zaqatala-Balakən seçki dairəsində Əliyeva Kəmalə Əliağa qızı 46,55 faiz, 112 saylı Qax seçki dairəsində Kərimli Azər Şəmşid oğlu 49,84 faiz, 113 saylı Şəki şəhər seçki dairəsində Mahmudov Yaqub Mikayıl oğlu 41,56 faiz, 114 saylı Şəki kənd birinci seçki dairəsində Məsimli Əli Əhməd oğlu 47,62 faiz, 115 saylı Şəki kənd ikinci seçki dairəsində Feyziyev Cavanşir Əyyub oğlu 50,00 faiz, 116 saylı Qəbələ seçki dairəsində Heydərov Fəttah Səməd oğlu 77,97 faiz, 117 saylı Oğuz-Qəbələ seçki dairəsində Naxçıvanlı Aqiyə Həbib qızı 55,10 faiz, 118 saylı Ağdam şəhər seçki dairəsində Əliyev Bəxtiyar Həmzə oğlu 60,62 faiz, 119 saylı Ağdam kənd seçki dairəsində Sadıqov Bəxtiyar Yusif oğlu 55,96 faiz, 120 saylı Cəbrayıl-Qubadlı seçki dairəsində Şahverdiyev Astan Nuşiravan oğlu 59,33 faiz, 121 saylı Laçın seçki dairəsində Fərəcov Nazim Fərəc oğlu 61,45 faiz, 122 saylı Xankəndi seçki dairəsində Qasımova Flora Qasım qızı 55,10 faiz, 123 saylı Kəlbəcər seçki dairəsində Qurbanov Cavid Qənbər oğlu 59,81 faiz, 124 saylı Şuşa-Füzuli-Xocalı-Xacavənd seçki dairəsində Məmmədov Elman Camal oğlu 53,30 faiz, 125 saylı Zəngilan-Qubadlı seçki dairəsində İsmayılov İmanverdi İbiş oğlu 51,13 faiz səs toplamışlar.

Vurğulanmışdır ki, elektron səsvermənin nəticələrinin hüquqi qüvvəsi yoxdur və yalnız ictimai rəyin öyrənilməsi məqsədi daşıyır. Bu layihə yoxlama xarakterlidir. Azərbaycanda ilk dəfə təşkil edilmiş bu təcrübə inanırıq ki yaxın gələcəkdə daha geniş şəkildə tətbiq ediləcəkdir.

© Materiallardan istifadə edərkən hiperlinklə istinad olunmalıdır
Mətndə səhv varsa, onu qeyd edib ctrl + enter düyməsini basaraq bizə göndərin

MÜƏLLİFLƏ ƏLAQƏ

* işarəsinin olunduğu yerləri doldurun.

Zəhmət olmasa, yuxarıdakı şəkildə göstərilən hərfləri daxil edin.
Hərflərin böyük və ya balaca olmasının fərqi yoxdur.